Wielkie testowanie produktów Cola

by OE

image

Cola to od dawna najpopularniejsza lemoniada, która powoduje, że my Polacy spożywamy za dużo cukru. Niemiecki instytut Stiftung Warentest, zajmujący się przeprowadzaniem porównawczych testów produktów i usług, zbadał 29 napojów typu Cola (wyniki opublikowane w czerwcowym wydaniu czasopisma „Stiftung Warentest“) i tylko 4 uzyskały ocenę „dobry“.

Instytut Stiftung Warentest ustalił następujące 8 faktów dotyczących produktów Coca Cola, Pepsi, Fritz Kola & Co.:

  • 1) Najlepsza Cola zawierająca cukier to wegański napój 'MIO MIO Cola' z naturalnym orzeszkiem kola i wodą mineralną.
  • 2) 'Pepsi light' znajduje się zbyt dużo chloranu (który może pochodzić ze środków czystości oraz dezynfekujących), dlatego też produkt ten otrzymał ocenę „mierny“. Instytut ostrzega, że za dużo chloranu może hamować przyswajanie jodu, a duże ilości tej substancji są trujące.
  • 3) 'Red Bull Cola' zawiera więcej alkoholu niż jest to dozwolone dla napojów orzeźwiających.
  • 4) Cola nie jest dla dzieci – nie tylko ze względu na cukier, lecz także ze względu na szkodliwy dla zębów kwas fosforowy.
  • 5) Najczęściej kupowana markan w Polsce 'Coca-Cola' wraz z oceną „dostateczny“ (3,5) uzyskuje bardzo średni wynik.
  • 6) Żaden rodzaj Coli nie spowoduje w ciągu jednej nocy całkowitego rozkładu steku - pozostaje to więc miejską legendą ;-))
  • 7) Produkty Pepsi, Pepsi Light i Vita Cola zawierają porównywalnie wysokie zawartości barwnika spożywczego karmelu amoniakalno-siarczynowego, a w przypadku napoju Club Cola zawartość była tak wysoka, że jego wynik to „mierny“.
  • 8) Spośród wszystkich badanych napojów typu Cola najwięcej szkodliwych kwasów fosforowych zawiera Fritz-Kola; duże ilości tego kwasu mogą podwyższać ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, a osoby z chorobami nerek powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania tego napoju. Fritz-Kola otrzymała ocenę „mierny“. Jako napój, Fritz-Kola to dla wielu osób nieodpowiedni produkt.


Przegrani

Także pozostałe wyniki badań laboratoryjnych wykazują, że jakość produktów jest wątpliwa:

Ze względu na znaczne ilości substancji budzących obawy odnośnie ich wpływu na zdrowie, napoje Pepsi Light i Pepsi, Club-Cola, Vita-Cola i Fritz-Kola nie zdają egzaminu.


Zwycięzca testu w segmencie klasycznych napojów typu Cola

Nowy produkt - napój MIO MIO Cola w najnowszym wielkim teście dot. klasycznych produktów Cola niemieckiego instytutu Stiftung Warentest prześcignął bez dwóch zdań konkurencję i został zwycięzcą testu. Badacze z instytutu wzięli pod lupę łącznie 29 napojów typu Cola, zarówno produkty zawierające cukier, jak i te ze środkami słodzącymi. Wynik był jednoznaczny: w segmencie napojów klasycznych (produkty Cola zawierające cukier) napoój MIO MIO Cola z wynikiem 2,9 uplasował się na pierwszym miejscu.

Przede wszystkim w uznanych podczas testu za szczególnie ważne kategoriach, jak „Ocena sensoryczna“ (wynik: 2,0), „Jakość składników“ (wynik: 1,9) i „Deklaracja“ (wynik: 2,2), MIO MIO Cola okazała się być w ocenie instytutu najlepsza, pozostawiając daleko w tyle wszystkie inne 18 klasyczne napoje typu Cola – w tym zarówno wielkie międzynarodowe, jak i regionalne marki.


Od czasu jej założenia w 1964 roku, niemiecka organizacja konsumencka Stiftung Warentest przebadała w około 5.600 testach ponad 95.000 produktów oraz ponad 2.500 usług (stan na: grudzień 2015)

więcej


zostaw komentarzwięcej doniesienia